Natalia

Pielęgnacja włosów porowatych z natury | Zabieg dociążający włosy



Włosy mojej koleżanki Moniki widzieliście na blogu już nie raz. Jest to idealny przykład włosów porowatych z natury - puszących się, cienkich, delikatnych, miękkich, suchych i jaśniejszych na końcach. Gdyby Monia przestała okazyjnie prostować włosy, gdyby częściej je związywała oraz przede wszystkim regularnie olejowała i nakładała maski, problem nadmiernej porowatości już dawno zostałby wyeliminowany. Niestety nie mogę jej do tego przekonać.


Przyczyny porowatości włosów naturalnych
Ostatnio dokładnie przyjrzałam się włosom o naturalnym kolorze i jednocześnie porowatej strukturze. Takie włosy są najczęściej bardzo cienkie, falowane i delikatne, ale nie wyrastają porowate od nasady, lecz nabierają porowatości z biegiem czasu. Zakładam dlatego, że główną przyczyną nabycia porowatości przez posiadaczki włosów naturalnych jest:
  • brak systematycznej konserwacji włosa (tj. brak regularnej pielęgnacji skupionej na natłuszczaniu i nawilżaniu),
  • brak dostatecznej ochrony włosów przed szkodliwymi czynnikami: słońcem, słoną czy chlorowaną wodą, otarciami o poduszkę, szale, swetry, agresywnym rozczesywaniem); wszystkie elementy, które niszczą włosy wymieniłam w tym poście: http://www.blondhaircare.com/2014/03/wszystko-co-niszczy-wosy.html .

Zdaję sobie sprawę, że moje naturalne odrosty mogą stać się porowate na skutek różnych czynników, dlatego już teraz dbam o ich nawilżanie i natłuszczanie. Tak jak wyżej wspomniałam, porowatość najczęściej dotyka włosy cienkie i delikatne, dlatego o taki rodzaj włosów trzeba szczególnie dbać.



Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów porowatych o naturalnym kolorze?
Włos, który stał się porowaty z powodu czynników naturalnych nie wymaga odmiennej pielęgnacji od włosów, które stały się porowate pod wpływem nadmiernego rozjaśniania, prostowania czy dekoloryzacji. Pielęgnacja porowatych włosów powinna być skupiona głównie na nawilżaniu (np. aloes, mocznik), natłuszczaniu (naturalne oleje) i wygładzaniu (np. silikony, guma guar), a jej natężenie należy dostosować do stopnia porowatości.



Sprawdzony zabieg dociążający

Kilka dni temu na włosach Moni przeprowadziłam prosty zabieg. Wystarczyło przed myciem nałożyć na jej włosy tłustą maskę i podciąć końcówki, aby włosy od razu odżyły. Niestety w tym przypadku jednokrotne nałożenie głęboko nawilżająco-natłuszczającej maski nie jest wystarczające. Jestem pewna, że gdyby Monika nakładała treściwą maskę przed każdym myciem, jej włosy wyglądałyby zachwycająco :)


Na początku wymieszałam płaską łyżeczkę oleju makadamia z dużą ilością odżywki GlissKur Oil Nutritive. Zmoczyłam włosy Moniki, odsączyłam nadmiar wody i nałożyłam mieszankę na wilgotne włosy. Owinęłam głowę folią, podgrzałam suszarką kapturową i na koniec owinęłam włosy ręcznikiem. Po ok. 30 minutach umyłam skórę głowy szamponem i na wilgotnych włosach rozpyliłam silikonową odżywkę b/s Aussie. Włosy Moniki wyschły w rekordowym tempie - 30 minut (siedziałyśmy na balkonie, w cieniu)!



Na powyższym zdjęciu włosy nie zostały dokładnie rozczesane (jedynie palcami). Jeszcze trzy takie zabiegi i zostałyby w 100% dociążone :)

Wpisy dla posiadaczek porowatych włosów

W zasadzie większość postów piszę z perspektywy włosów o wysokiej porowatości, lecz szczególnie ważne są te:

Zbiorczo o emolientach i olejowaniu
Jak skutecznie dociążyć włosy?
Jak zachowują się włosy o wysokiej porowatości?

A Wy jak radzicie sobie z naturalną porowatością? :)

  • Love
  • Save
    3 loves
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...