Anders Björk

Bästa frukostställena i Paris


En typisk fransk frukost består vanligtvis av en tartine (bröd med smör och/eller sylt) eller ett klassiskt bakverk som en croissant eller pain au chocolat. Caféerna i Paris har börjat med andra sorters frukostar på senare år, särskilt i takt med att brunch har blivit mer populärt. Även om saker som pannkakor och bacon inte är speciellt vanligt här så finns det ändå på vissa caféer om man vill ha just det. Men tanken med att åka till Paris är ju ändå att äta som man gör i Paris. Här kommer några tips om du vill ha en riktigt bra frukost i Paris.

Du hittar fler tips om Paris här: www.parisfrankrike.se

Sain Boulangerie

Ett otroligt bageri i Paris hipsterkvarter, nära Canal Saint-Martin. Ägaren är stolt över att använda traditionella baktekniker och ingredienser och kämpar mot industrialiseringen av bröd och bakverk. Som exempel så använder han sig av långa jäsningar av degen (vilket fördjupar och förbättrar smakerna) och han använder även skalet från de äpplen som är en ingrediens i hans urgoda chausson aux pommes (äppelkakor) för att åstadkomma naturlig jäsning.

The Hardware Société Paris

Det här läckra frukoststället ligger bara några steg från Sacré-Cœur i Montmartre, serverar mat som är en fusion mellan australiensiska och franska klassiker. Några av deras menyalternativ är bland annat kokta ägg med rökt lax, crème fraîche blinis och olika bakverk. De har också en varierad dryckesmeny med favoriter som varm choklad, smoothies och cocktails.

Happy Caffé

Om det är crêpes du är ute efter ska du bege dig hit. Happy Caffé är ett litet, mycket avslappnat ställe som är perfekt för en billig, god och mättande frukost De har specialiserat sig på crêpes och de tillagar dem framför dig, så att du kan se exakt hur det går till. De erbjuder även munkar och andra bakverk.

Trogen sitt namn är personalen här alltid på gott humör och otroligt hjälpsamma. Din dag kommer garanterat att få en bra start om du äter frukost här.

Jozi Café

Jozi Café ligger gömt precis bakom den berömda Panthéon-byggnaden och serverar hemlagad mat med snabb service. Deras avokado toast, pannkakor och muffins är alla av hög kvalitet, liksom deras kaffe. Om du är ute efter brunch erbjuder de avokado toast, pannkakor, granola, en apelsinjuice och en cappuccino för 20 euro. En fantastisk affär med Paris mått mätt!

Eggs&Co.

Det här lilla kaféet, som ligger i en lugn gränd nära Saint-Germain-des-Prés, har specialiserat sig på äggrätter. Om du är ett fan av omelett, ägg Benedict eller pocherade ägg är detta ditt ställe! Några andra tallrikar som inte innehåller ägg erbjuds också, till exempel pannkakor.

Stället har en hemtrevlig stämning och det finns ett område på övervåningen för sittplatser vilket gör det något större än vissa andra frukostställen i Paris. Ändå vill du definitivt komma dit tidigt eller räkna med lite väntetid.

Du Pain Et Des Idées

Du Pain et des Idées har länge hyllats som ett av de bästa bagerierna i Paris, både av lokalbefolkningen och av matkritiker så som Anthony Bourdain. Deras choklad- och pistage-escargot (en spiralformad bakelse) är en kundfavorit, men de har mängder av andra alternativ också.

Observera att detta är ett bageri i fransk stil, så du måste beställa och sedan ta med dig maten. Om du har tur kan du sno en av platserna på deras utomhusbänkar.

  • Love
  • Save
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...