D.I.Y koperen gloeilampen armatuur
Benodigdheden:
1 houten balk van 3 x 3 x 160cm*
2 houten balken van 3 x 3 x 15cm
2 3,5 x 35mm schroefjes.
9 m strijkijzersnoer
4 gloeilampen (20 watt)
2 globe gloeilampen van 95mm (25 watt)
6 witte (verhuis)fittingen
Verfspray in koperkleur (Ik heb meerdere geprobeerd, maar geen was zo mooi als Dupli-Color, kleur chrome.)
Universele lasdoos (5/8″)
4 5-taks lasklemmen
6 2-taks kroonsteentjes
zwarte lak (mat)
Gereedschap
boormachine
verstekzaag
houtlijm
12mm speedboor
2mm houtboor
*De maten zijn toegepast op mijn tafel van 2 meter. Ik wilde graag dat de lampen 20 cm vanaf de zijkanten van de tafel begonnen. Pas dus eventueel de maten even aan.
Ik begon met het leukste werk: de fittingen koper spuiten.
Knip het snoer in 6 gelijke stukken van 1,50 meter. Maak dit aan de zes fittingen vast en plak het begin van het snoer af met schilderstape. Bespuit de fittingen met de koperspray (bij mij dekte het goed in één laag).
!! Let erop dat de verf niet IN de fitting komt omdat dit soort verf vaak metaaldeeltjes bevat die voor kortsluiting kunnen zorgen. De aanwezigheid van metaal in de verf staat vaak niet op de verpakking, dus bel eventueel voor de zekerheid de fabrikant.
1. Hol de twee korte balken met de speedboor (12 mm) uit tot ongeveer 13 cm diep (pas op dat je ze niet doorboord).
2. Boor ook de andere kant door met een boortje (2 mm).
3. Zaag de kanten met het grote grot schuin af onder een hoek van 45 graden.
4. Laat in het grote gat een schroefje vallen en schroef deze vast totdat er net een puntje uitkomt.
(En ja, ik mag dit in mooie kleren! Haha. ;-) Ik ben gewend te moeten verven zonder knoeien.) Nu hoeven de balken alleen nog maar aan het plafond te worden bevestigd. Doe dit door de twee korte balken in het plafond te schroeven (wel eerst boren en vullen met een plug) en de lange balk daar tegenaan te lijmen met houtlijm. Ondersteun de balk gedurende een uur goed (ik gebruikte hiervoor een andere balk) zodat er druk uitgeoefend blijft tijdens het drogen van de lijm.
Oké, en nu het technische gedeelte! Hans, take your moment to shine! (*pun intended*)
“Zet de hoofd- of groepsschakelaar van het betreffende lichtpunt uit. Op het bijgevoegde document kun je schematisch zien wat ik heb gedaan. De 4 lasklemmen vertakken de enkele lampaansluiting in het plafond tot zes aansluitingen. Iedere aansluiting krijgt een kroonsteentje om er makkelijk fittingsnoer op te kunnen aansluiten. Al deze vertakkingen zouden in een enkele lasdoos moeten passen. Door de gaten in de lasdoos zijn de zes snoeren vervolgens gemakkelijk aan te sluiten op de kroonsteentjes. Door de dichtheid aan bedrading in de lasdoos is het heel belangrijk dat er absoluut geen ‘naakt’ draad in de doos zit. Je mag het koperdraad dus niet zien, ook niet als de doos open is! That’s it. Light up your room. “