Módní inspirace II.


Krásný den. Dnes se podíváme na zoubek další ikoně, která mě inspiruje a kterou bych vám ráda představila v této rubrice.


Mary Quant . Anglická módní návarhářka, která zásadním způsobem ovlivnila a možná až změnila pravidla módy pro mladé.
Ale podívejme se nejdříve na okolnosti doby. V padesátých letech se mladé dívky, jelikož ani neměly kde čerpat, ve svém oblékání nechaly ovliňovat šatníkem svých matek.
Móda se soustřeďovala na vyzdvihnutí úzkého pasu, a podtrhnutí ženské svůdnosti. Bohaté sukně se spoustou spodniček, Diorův New Look a elegantní doplňky jen dovršili vzhled zralé ženy let padesátých, která se ve společnosti ukazovala v rukavičkách.
Svázanost let 50. zákonitě musela vystřídat naprostá svoboda. A v koho rukách by prapor svobody mohl vypadat lépe, než v nové nastupující generaci teenegerů. Mládež se najednou stala hybnou silou komerce a kultury. Jestliže se v minulých dekádách vytvářela móda jen pro dospělé, nyní vznikaly kolekce zaměřené speciálně na mládež a jejich požadavky na atraktivnost




Do této vzrušující atmosféry si v roce 1955 Mary otevřela svůj kultovní obchod s názvem Bazaar v Londýnském Kings Road. Ve výlohách měla extrémně hubené a vysoké figuríny s vystouplými lícními kostmi a krátkým mikádem. Nejdříve svůj obchod provozovala jako nákupčí. Sháněla pro něj ty nejzajímavější kousky a doplňky, které by mohly nadchnout bohémy a umělce, kteří se u ní scházeli. To ji naštěstí pro nás, zanedlouho přestalo bavit, a vrhla se sama na dráhu návrhářky.


Chtěla tvořit mladistvou módu, kterou by sama nosila. Nic co by omezovalo tělo a ducha, naopak hledala ztělesnění tzv. ptáčete. Mladé dívky/lolity, jejímž dokonalým prototypem byla modelka Twiggy, jež se také stala ideálem doby.
Mary bývá nazývána vynálezkyní minisukně, ale jak už to s historií bývá, pravda bude zřejmě někde jinde. Za zkracování sukní zřejmě může pařížský couturier André Courregés a za vznik minišatů zase angličan John Bates. Ale byla to právě Mary, která je dostala do ulic a povědomí žen, které po tomto boomů chtěly svobodně odhalovat své nohy.
V roce 1966 byla návrhářka poctěna udělením Řád Britského impéria za služby módnímu průmyslu. Jak na fotce můžete vidět, i pro ocenění si přišla v minišatech.


Později se návrhářka odklonila od práce s oblečením k vývoji kosmetiky, a i na tomto poli slavila velké úspěchy. Ponechala si logo kopretiny, které prezentovalo její značku a zaujala především Asijský trh.

Mě je samotná osobnost návrhářky sympatická nejen propagací zkrácení sukní, ale všemi dalšími prvky a detaily které prosazovala ve své tvorbě.




Zkracování délky šatů a sukní automaticky směřovalo pozornost na dámské nohy, místo pasu a prsou. Mary ráda používala baby doll prvky, které ženám opět vrátili divčí pel a nevinnost. (Ukazování stehen sebou příneslo nadměrnou výrobu punčoch, které nyní byly barvené, vyšívané a vzorované aby odpovídaly bláznivosti doby. ) Prvky jako límečky, nabírané rukávy, obrovské knoflíky, absence výstřihu a zvýrazněného pasu udělali z žen 60. let zase dívky, které se co možná nejvíce odlišovaly od svých nemódních matek.





Tím také pro mě móda 60. let zůstává bezkonkurenčně nejoblíbenější obdobím a Mary Quant vůdčí osobností, která módní změny spoluiniciovala.
Návrhářka byla sama o sobě ikonou. Styl který navrhovala také nosila a její střih vlasů, který pro ni vytvořil kultovní kadeřník Vidal Sasoon(účes se jmenoval 5 point) napodobovaly ženy po celém světě.
Napiště mi, jak se vám líbí móda 60 let. ? A co pro vás znamená z dnešního pohledu vynález mini délky?


  • Love
  • Save
    1 love
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...