Prostě mejdlo

prostemejdlo.cz · Mar 11, 2018

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

Protože mýdlo se hodí nejenom k očistě těla, napadlo mě vytvořit takovou malou sérii tipů, jak využít domácí mýdla taky při údržbě domácnosti. To, že jde o varianty mnohem ekologičtější a levnější, než jsou běžně dostupné drogistické přípravky, není třeba zmiňovat. Výrobu navíc zvládne každý, takže pokud máte chuť odlehčit svému příbytku od škodlivé chemie a zbytečných odpadů, pojďte do toho se mnou. Některé věci mám už vyzkoušené, na jiné se teprve chystám. A tak budu ráda, když se i vy podělíte o své recepty, tipy a zkušenosti.

Ačkoliv mýdla jsou v našem bytě snad úplně všude, zatím jsem nikdy nesebrala odvahu vyrobit mýdlo na praní. Teda hlavně v něm následně prát. Slyšela jsem plno historek o tom, jak domácí prací prostředky zničily nové pračky, zejména bílé prádlo se vůbec nevypralo, zato definitivně zešedlo, běžným pracím práškem snadno odstranitelné skvrny zůstaly a tak dále a tak podobně. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří na praní v mýdlovém slizu nebo jiných alternativách nedají dopustit. Takže když jsem slíbila vyrobit mýdlo na praní kamarádce, řekla jsem si, že ho udělám trochu víc a konečně to taky zkusím. Zatím je úplně čerstvé a odpočívá ve formě. Vtipné historky z praní a hlavně návod, co s tím mýdlem dál, aby pralo, tedy dodám později. Dnes fotoromán o jeho vzniku.

100% KOKOSOVÉ MÝDLO NA PRANÍ

250g kokosového oleje

92g destilované vody

46g hydroxidu sodného

přetučnění 0%

Z uvedeného množství vyrobíte necelých 400g mýdla. Tedy tolik, co se vejde do krabičky od čaje.

1. Pečlivě odvážíme všechny suroviny – 250g kokosového oleje, 92g destilované vody a 46g NaOH.

2. Hydroxid sodný opatrně vsypeme do vody a pečlivě rozmícháme. Vyvětráme místnost a hotový roztok necháme chladnout na bezpečném místě.

3. Kokosový olej asi ze dvou třetin rozpustíme na mírném plameni, zbytek necháme zkapalnět mimo sporák.

4. Jakmile se teplota obou ingrediencí pohybuje okolo 37°C, vlijeme louh do rozpuštěného kokosového oleje.

5. Pomocí ponorného mixéru propojíme louh a olejovou složku do hladké, stabilní a homogenní emulze.

6. Surovou mýdlovou hmotu odlijeme do vhodné formy – třeba krabičky od čaje vyložené pečicím papírem – a necháme ji v teple a klidu následujících 24hodin. Potom můžeme mýdlo nakrájet na kostky a nechat pomalu dojít k hodnotě pH 7-9.

Jak takové mýdlo připravit na praní a jak případně postoupit o krok dál a vyrobit si doma vysolené jádrové mýdlo s o trochu koncentrovanější čistící schopností? Dozvíte se už brzy

V čem doma perete vy? Děláte si speciální mýdla na praní nebo něco úplně jiného? A jak vám to funguje? Prosím, podělte se v komentářích.

View original
  • Love
  • Save
    Forgot Password?
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...