Zioła w ogrodzie - ciąg dalszy


OGÓRECZNIK LEKARSKI - roślina miododajna, liście o zapachu ogórków, ale ja lubię kwiaty, które są świetnym dodatkiem do sałatek. Jego obecność dobrze wpływa na truskawki, Olej z ogórecznika jest stosowany w lecznictwie i kosmetyce. jedyny problem - to zebrać nasiona i wycisnąć z nich rzeczony olej.
RUMIANEK POSPOLITY - wpływa uzdrawiająco na atmosferę ogrodu, jest rośliną pionierską, która rośnie nawet na słabych glebach. Jedna roślina rumianku, przypadająca na 100 roślin pszenicy sprawia, że kłosy stają się pełniejsze. Jedna roślina na 3 metry cebuli poprawia jej jakość. zapobiega gniciu, podnosi aromat innych ziół, pomaga kapuście. A o kwiatach, ususzonych i zaparzanych w zimnej porze, można tworzyć poematy.
ANYŻ - dobry sąsiad dla kolendry siewnej. Roślina miododajna.
KOLENDRA - roślina miododajna, dobrze wpływa na anyż, źle na koper.
KMINEK ZWYCZAJNY - lubi rosnąc w sąsiedztwie z grochem. Roślina na ogół dwuletnia - owocuje dopiero w drugim roku po wysianiu. Jej właściwości lecznicze są szeroko znane.
CZARNUSZKA SIEWNA - jej piękne, błękitne kwiaty są ozdobne, a nasiona lecznicze i aromatyczne. Dobrze rośnie przy ogórkach i zbożach.
CZĄBER - dobrze rośnie przy cebuli i fasoli. Jest rośliną leczniczą i aromatyczną.
BAZYLIA - dobrze rośnie przy pomidorach, ale źle przy rucie i majeranku. Uspokaja, pomaga przy skupieniu.
MAJERANEK - wzmaga aromat kapusty, chroni ją przed szkodnikami. Wspaniała roślina przyprawowa i lecznicza.
MELISA - tworzy w ogrodzie bardzo dobrą atmosferę. Roślina miododajna. Roztarta chroni przed użądleniami pszczół i innych owadów. W ulu zapobiega ucieczkom nowo osadzonego roju. Uspokaja bez senności, aromatyzuje desery i dania oraz kompoty.
MIĘTA - odstrasza bielinka, mszyce, mrówki. Miododajna. Można ją sadzić lub ściółkować koło kapusty, fasoli, grochu, brokułów. Dobre sąsiedztwo dla rumianku i pokrzywy.
ESTRAGON - bylina, dobrze wpływa na atmosferę ogrodu.
SZAŁWIA LEKARSKA - roślina magiczna, oczyszczająca. Dobrze wpływa na wiele warzyw. Sprawia, że kapustne stają się delikatniejsze i łatwiej strawne. Odstrasza bielinka kapustnika.
TYMIANEK - też odstrasza bielinka, ale źle rośnie w towarzystwie kapusty, ponieważ kapusta lubi wilgoć, a on - suszę. Cudowna roślina stymulująca, lecząca uparte kaszle i bronchity.
HYZOP - następne pięknie błękitno kwitnące ziele. Jest miododajny. Odstrasza szkodniki, w tym wrony i zające. Podnosi plon winorośli. Nie lubią się natomiast z rzodkiewką. chroni rośliny przed chorobami bakteryjnymi.
LUBCZYK - nazwa mówi sama za siebie. Wspaniała roślina przyprawowa. Bylina. latem stosuje się liście o zapachu "Maggi", a zimą można korzystać z korzeni. Wrażliwy na wilgoć.
LAWENDA - roślina o zapachu Prowansji. Od lat sadzę ją w sąsiedztwie róż i są zdrowe bez żadnych dodatkowych zabiegów. Miododajna. Odstrasza mole (wspaniały zamiennik dla śmierdzącej naftaliny).

Zioła wnoszą do ogrodu niepowtarzalną atmosferę, która sprzyja wzrostowi warzyw i owoców. Na ogół jest tak, że rośliny, które dobrze rosną koło siebie, znakomicie się też uzupełniają w czasie gotowania (kapusta z koprem, hyzopem, szałwią i kminkiem, groch z kminkiem, ruta i majerankiem itp).
Dobrze jest tworzyć na obwodzie warzywnika grządki z ziołami. Niektóre z nich rozsiewają się same. U mnie jest to przypadek rumianku lekarskiego i ogórecznika oraz oregano. Jeśli nie przeszkadzają, to dobrze jest pozwolić im rosnąć obok warzyw.
A tak swoją drogą - która z Was wie, jak rozpoznać rumianek lekarski wśród innych rumianków?
  • Love
  • Save
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...