Maldoror – punk divat recycling módon

Bevallom a Central European Fashion Week felhozatalában igencsak nagy feltűnést keltett a lengyel Maldoror kollekciója. A piercingekkel telerakott kissé félelmetes külsejű, ámde annál kedvesebb tervező Grzegorz Matląg a nemzetközi politikai helyzetre és az újrahasznosítás problémájára reflektáló ruhákat küldött a kifutóra.
Az arab kendőket amerikai sportmezekkel házasította össze a békés egymásmellett élés jegyében. A bemutatót követően szaladtam a backstage-be hiszen kíváncsi voltam a kollekció koncepciójára, arra, hogy hogyan jutott ez a válogatás ebbe a közegbe, amelyből igencsak kilógott. Ez persze korántsem volt probléma, épp ellenkezőleg. A lengyel divatról annak ellenére, hogy ismerem az ízlésvilágukat, annyit tudtam, hogy konzervatív. Ezek után pedig jött Maldoror…. és cseppet sem volt konzervatív.

A bkollekció darabjai 80 százalékban újrahasznosított alapanyagokból készültek, ahogy a bemutatótz követő csomagolás közben sikerült megtudnom. Ez egyébként a tervező egyik jellegzetessége, igyekszik minden ruháját a recycling jegyében megalkotni. A következő nap több időnk maradt beszélgetni, mivel az egyik magyar tervező bemutatójáról a fotósomat is kitessékelték. Hely egyikünknek sem jutott a meghívás ellenére, így a hírtelen jött szabadidőmet arra fordítottam, hogy jobban megismerjem Grzegorz-t.

-Hogyan fogadják hazádban ezeket az expresszív ruhákat? Van olyan közeg, akik vevők a stílusodra?
– Szerencsére azok, akik a bevállalósabb, alternatív divatot szeretik, megtalálnak. Ha Lengyelországban valaki ilyen ruhákat keres, automatikusan engem, illetve még egy másik márkát szoktak ajánlani. Tény, hogy nem vagyunk sokan, akik ezt a vonalat képviseljük.

-Nagyon fáradt vagy. Kimerítettek a próbák?
-Folyamatosan úton vagyok. Most éppen Berlinből érkeztem.

-Hogy tetszett a bemutató?
– Szerettem volna erőteljesebb, táncosabb koreográfiát, mert ezekkel jobban ki lehet fejezni a ruháim üzenetét, de sajnos erre nem volt mód. Alkalmazkodni kellett a szofisztikáltabb vonalhoz, ami az egész rendezvényt jellemezte, ami érthető.

-Örültem, hogy a ruháid ennyire eltértek a többitől, és reflektáltak a világ történéseire. Honnan jött az ötlet a kelet és a nyugat társításához?
-Izraleben voltam nemrég, és ott kezdett foglalkoztatni a dolog. Érdekes, hogy miután elkészült a kollekció, újabb üzenetet fedeznek fel benne a nézők.

-Mik a terveid a jövőre nézve?
-Berlinben folytatom tovább a tervezést. Úgy gondolom több lehetőségem van onnan irányítani a márkát.

Érdemes megnézni a tervező web- és facebook oldalát is, ahol figyelemreméltó darabokat találhattok. A CEFD keretében megrendezett pop up showroomban láthattam más ruháit is, amelyből kitűnt, hogy igencsak ért a szabáshoz, valamint az, hogy szépen vannak kivitelezve munkái.
Prológus. Érdekes, hogy a Gombold újra nyertese egy fekete csuklyákba, szintén keleti viseleteket idéző kollekció lett. Elgondolkodtatott, hogy míg a díjazott kollekció sokakban- bennem is- félelmet keltett, addig Maldoror üzenete pozitív és reménykeltő volt…

Köszönet a fotókért Almási j. Csabának.

  • Love
  • Save
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...