seolight

تخت بیمارستانی کیان طب سلامت

تخت بیمارستانی چیست؟

تخت بیمار انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع بیماری ، مدت زمان بستری ، سطح خدمات مورد نیاز و وزن بیمار براساس طبقه بندی کلی تخت بیمار برقی و مکانیکی با توجه نوع مصرف خانگی یا بیمارستانی توسط کارشناسان و مشاورین ما به شما معرفی و عرضه میگردد، تخت بیمارستانی میتواند برای اتاق عمل ، اتاق ویزیت ، نگهداری بیماران در بخش های ویژه بیمارستان، نگهداری بیمار در منزل با قابلیت های مختلف طراحی و عرضه شود و مهم ترین موضوع در خرید تخت بیمارستانی تناسب آن با نیاز های ما است.

اگرچه نام آن بیمارستانی است اما امروزه بسیاری آنرا برای استفاده بیماران و عزیزان خود در منازل استفاده می کنند. یک تخت بیمارستانی حتما می بایست دارای ویژگی های زیر باشد:

1) ارتفاع کلی تخت ، قسمت سری تخت و قسمت پایین تخت قابل تنظیم باشد.

2) دارای ریل ها و حفاظ های کناری قابل باز و بسته شدن باشد.

3) دارای کنترل کننده هایی برای تنظیم اتوماتیک پارامترهای تخت باشد.

انواع تخت های بیمارستانی:

الف)‌ تخت های بیمارستانی مکانیکی: این تخت ها ساده ترین نوع تخت های بیمارستانی هستند و برای تنظیم ارتفاع و سر و پای تخت می بایست به صورت دستی و بوسیله اهرم عمل کرد.

ب) تخت های بیمارستانی نیمه الکترونیک: در این نوع تخت ها تنظیم ارتفاع تخت به صورت دستی است اما تنظیم سری و پای تخت به صورت برقی انجام می گیرد.

ج) تخت های بیمارستانی برقی یا الکترونیکی (فول) : در این تخت ها تنظیم ارتفاع کلی تخت به همراه تنظیمات سر و پای تخت به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.

انواع تخت های بیمارستانی برقی یا الکترونیکی:

تخت های بیمارستانی الکترونیکی بر این اساس که زاویه تخت از چند قسمت تغییر می کند یا اصطلاحا شکسته می شود به سه نوع تقسیم می شوند. حالتهای ایجاد شده برای بیمار و راحتی بیمار با افزایش تعداد شکن ها افزایش می یابند.

1) تخت های بیمارستانی تک شکن: در این تخت ها فقط زاویه سر تغییر می کند.

2) تخت های بیمارستانی دو شکن: در این تختها قسمت سر و پای تخت تغییر زاویه می دهند.

3) تخت های بیمارستانی سه شکن: بهترین نوع تختهای بیمارستانی هستند و علاوه بر سر و پای تخت یک قسمت متحرک دیگر در مابین این دو قرار دارد.

نکات پیش از خرید تخت های بیمارستانی / تخت بیمار:

امروزه که استفاده از تختهای بیمارستانی در منازل نیز مرسوم و مطلوب می باشد تا عزیزان ما در منزل نیز در راحتی کامل باشند در نظر گرفتن چند نکته در انتخاب تختهای بیمارستانی حائز اهمیت می باشد.

1) اگر بیمار شما فردی سالخورده می باشد که مدت زمان زیادی را در طول روز بر روی تخت سپری خواهد کرد حتما به شما توصیه می کنیم که از مدلهای الکترونیکی سه شکن استفاده نمایید. تختهای سه شکن تمامی حالتهای نشستن ، دراز کش و نیمه درازکش را برای بیمار فراهم می آورد.

2) حتما دقت فرمایید که باز و بسته کردن ریلهای محافظ جانبی راحت و آسان باشد.

3) بالا و پایین تخت بیش از اندازه بلند نباشند تا بیمار به راحتی قادر به مشاهده محیط اطراف خود باشد.

4) مدت زمانی که بیمار شما قرار است از تخت استفاده کند مهم است. در واقع به شما توصیه می کنیم در صورتی که بیمار مدت زمان طولانی از تخت استفاده خواهد کرد حتما بهترین مدل را در نظر بگیرید.

تخت ماساژ

تخت ماساژ برای قرار دادن افراد برای ماساژ استفاده می شود که این نوع تخت هم میتواند نوعی از انواع تخت بیمارستانی باشد که اکثر آنها برای راحتی افراد و ارگونومی بدن آنها ساخته می شوند.

یک تخت ماساژ معمولی دارای سطح تمیز و یک حفره برای صورت است که به افراد اجازه می دهند تا راحت تر نفس بکشند. تخت ماساژ ممکن است بسته به نوع استفاده، یا ثابت یا قابل حمل باشند. بالشتک و یا پشتی ممکن است به عنوان لوازم جانبی برای این تخت استفاده شود.

تخت برانکارد

انواع تختخواب هایی که اورژانس بیمارستان ها مشاهده می کنید تخت برانکارد نام دارند. این تخت ها برای انتقال طراحی شده اند. تخت برانکارد به دلیل ویژگی های خاصشان مانند پایه های تاشو، به راحتی می توانند از خانه به آمبولانس به اتاق عمل و به واحد اورژانس منتقل شوند.

تخت معاینه زنان یا ژنیکولوژی

تخت ژنیکولوژی زنان برای انجام معاینات، مداخلات جراحی کوچک و زایمان مورد استفاده قرار می گیرند که این نوع تخت هم نوعی دیگر از انواع تخت بیمارستانی به حساب می آید.

پایه ی تاشو بر روی قسمت جلویی نصب شده است که هم برای بیمار و هم برای پزشک انجام معاینات بهتر صورت پذیرد.

صندلی دارای زاویه بندی میباشد و زاویه شیب عقب صندلی یا تکیه گاه بیمار می تواند به صورت مکانیکی و برقی ۰ تا ۹۰ درجه تنظیم شود.

تخت معاینه و جراحی

برخی از تخت های بیمارستانی برای انجام طیف گسترده ای از روش های معاینه و جراحی طراحی شده اند. یک بیمار در طول عمل جراحی بر روی تخت جراحی قرار می گیرد. هدف از وجود این تخت این است که بیمار را در موقع انجام عمل جراحی به راحتی برای دسترسی آسان تر بخش های مختلف بدن و تسلط بیشتر پزشکان نگه دارد.

روشهای بی شمار جراحی انجام می شود که شامل جراحی قلب و عروق ، جراحی اطفال ، ارتوپدی ، جراحی چشم ، جراحی مغز و … است.

از آنجا که انواع روش های زیادی برای انجام عمل جراحی وجود دارند، پس باید تخت های جراحی نیز طبق خصوصیت انواع بیماران مانند وزن بیمار و تنظیم ارتفاع تخت جهت حفظ سلامت بیماران طراحی و ساخته شود.

ترالی اورژانس چیست؟

واحد متحرک ترالی اورژانس در محل های قرار می گیرد که در صورت نیاز بتوان به سرعت آن را به بالین بیمار برد. ترالی اورژانس را بر اساس اهدافی مشخص تجهیز و طراحی می‌کنند.

اهداف ویژه‌ تجهیزات ترالی

• آماده‌ سازی بیمار جهت ارجاع به مرکز مراقبت های ویژه

• برقراری و حفظ راه هوایی٬

• ارزیابی پاسخ بیمار به اقدامات احیای قلبی ریوی٬

• نگهداری و گردش خون در وضعیت اپتیموم٬

• اصلاح و پیشگیری از اختلالات اسید و باز و آب و الکترونیک

نکات ویژه‌ی ترالی چیست؟

بعد از هر بار مصرف داروها و استفاده از تجهیزات ترالی باید مطابق لیست مجددا جایگزین شوند.

علاوه بر آن باید ملزومات و داروهای ترالی را به ترتیب و به گونه ای قرار داد که پرسنل در هر شیفتی که باشند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. علاوه بر آن باید برچسب‌ها با خطی واضح و خوانا نوشته شوند تا در زمان مورد نیاز بتوان به راحتی و به سرعت از آن‌ها استفاده شود.

بعد از هر بار استفاده از ترالی باید به مسئول اورژانس گزارش داد و طبق چک لیست داروهایی که مصرف شده را مشخص کرد تا سریع جایگزین شود.

منبع: https://ktsalamat.com/

  • Love
  • Save
    1 love
    Add a blog to Bloglovin’
    Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
    We're working on your request. This will take just a minute...