VOGUEHAUS // FASHION AND STYLE BLOG

voguehaus.com · Jun 30, 2015

GRID PRINT
Do you know the feeling when you see something and are not very sure whether you should buy it or not, and then the item's sold out and you want to buy it? Well, that happened to me few times, and last time it was about a week ago when I finally decided to buy this blazer. I saw it for the very first time at Topshop's in Stockholm, then in Prague and was thinking about it for months. At the official site the blazer was available in size 42 only, so luckily enough I found it at Zalando in 38. That is two sizes up than my usual size, but I think that even though it's not my size, the blazer fits really well (I kinda like this oversized look) and looks more casual. This time I paired the grid blazer with a white top, a pair of skinny jeans, black pumps and make Celine bag. I made a big bun to keep the look clean and a little bit of sophisticated.
Také se Vám už někdy stalo, že jste viděli něco, co se Vám líbilo, ale nebyli jste si jistí koupí a pak se věc vyprodala a Vy jste jí za každou cenu museli mít? Mně se tohle už párkrát stalo a naposledy to bylo právě u tohoto kostkovaného saka. Nad ním jsem přemýšlela už ve Stoockholmu, ale trochu mě odradila cena. Na sako jsem ještě párkrát narazila na stránkách Topshopu a minulý týden se rozhodla si ho pořídit - ale na oficiálních stránkách už bylo jen ve velikosti 42. Naštěstí jsem na něj narazila na německém Zalando. Je sice o dvě velikosti větší než nosím obvykle, ale myslím, že to vůbec není poznat. Takhle "oversized" se mi líbí snad ještě víc. K saku jsem přidala bílé tičko, skinny džíny, lodičky a kabelku Celine. Udělala jsem si velký drdol, díky kterému celý outfit vypadá "čistě" a sofistikovaně.


I am wearing: Topshop top (here) Acne jeans (similar on budget) Topshop blazer (here) Jimmy Choo heels (similar on budget) Celine bag (similar) Kapten&Son watch (similar)
Celine sunglasses (similar)
SHOP MY OUTFIT
// !function(d,s,id){var e, p = /^http:/.test(d.location) ? 'http' : 'https';if(!d.getElementById(id)) {e = d.createElement(s);e.id = id;e.src = p '://' 'widgets.rewardstyle.com' '/js/shopthepost.js';d.body.appendChild(e);}if(typeof window.__stp === 'object') if(d.readyState === 'complete') {window.__stp.init();}}(document, 'script', 'shopthepost-script'); //
JavaScript is currently disabled in this browser. Reactivate it to view this content.


View original
 • Love
 • Save
  5 loves 5 saves
  Forgot Password?
  Add a blog to Bloglovin’
  Enter the full blog address (e.g. https://www.fashionsquad.com)
  We're working on your request. This will take just a minute...